CIS Bydgoszcz

Aktualności

11 listopada

11 listopada
- Ludwik Wiszniewski

Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
Hołd dziś cała Polska składa
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność, mowę polską w szkole
To, że tylko z ksiąg historii
Poznajemy dziś niewolę.
Uroczyście biją dzwony
W mieście flagi rozwinięto
I me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto.

Jak co roku Narodowe Święto Niepodległości uroczyście obchodzimy w Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia. Skorzystaliśmy z okazji i wróciliśmy pamięcią do historycznych wydarzeń i ważnych postaci dla Polski, by uświadomić sobie jak cenną rzeczą jest nasza niepodległość. Ozdobieni we własnoręcznie wykonane kotyliony wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski oraz kilka pieśni żołnierskich, patriotycznych. Ostatecznie atmosfera zadumy i refleksji przemieniła się w radość, dlatego tradycyjny słodki rogal Św. Marcina był doskonałym zwieńczeniem naszego wspólnego świętowania.

Niech żyje Polska! Vivat Niepodległa!


więcej »

Wszystkich świętych – 1 listopada 2023 roku

Duch mnie z Tobą stale łączy
Niechaj wiara ta Cię wspiera.
Nieskończone się nie kończy,
Nieśmiertelne nie umiera!

Ten ukazujący ideę listopadowych dni czterowiersz (parafraza wiersza miłosnego Zygmunta Krasińskiego) znajdziemy na nagrobku Marty Karaśkiewiczowej (27.04.1899–9.01.1924) na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Wiara w nieśmiertelne, pamięć o zmarłych, hołd dla zasłużonych jest właśnie tym, co prowadzi nas na cmentarze. W tym roku udaliśmy się na dwie bardzo ważne dla każdego bydgoszczanina nekropolie. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, na którym spoczywa 1169 mieszkańców naszego miasta zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej oraz cmentarz Starofarny – najstarszy cmentarz w Bydgoszczy. Znajdują się tu groby społeczników, bojowników o polskość, polityków, organizatorów życia kulturalnego, pracowników administracji miejskiej, przemysłowców, rzemieślników, zasłużonych działaczy społecznych, nauczycieli, między innymi: Teofil Magdziński, dr Emil Warmiński, Edmund Bigoński, Julian Prejs, Maksymilian Piotrowski, Wanda Rolbieska, Sebastian Malinowski czy Władysław Paciorkiewicz, którego nagrobek skrywa epitafium:

Tu leży mój mąż najdroższy
Co dla Polski wiernie żył
Chciał ją dźwignąć, uszczęśliwić,
Lecz go grób przedwcześnie skrył
Niechaj każdy przechodzień
Który grób ten mija
Westchnie za jego duszę
Zdrowaś bądź Maryja!

Wyraźnie możemy zauważyć jak mocno „wiara w nieśmiertelność” łączy się w naszym kraju z tradycją patriotyczną. Od zawsze odwiedzanie grobów było jednocześnie jednym z nielicznych sposobów kultywowania swojej tożsamości narodowej i historii. Dlatego Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy ale i również cmentarz Starofarny to pomniki wolnej ojczyzny zdobytej ceną całego życia.

Poświęcając swój czas na odwiedzenie tych miejsc i wspominając leżących tam zmarłych w zamian otrzymujemy coś naprawdę cennego – wielką lekcję miłości i ofiary.


więcej »

Uczestnicy CIS na VIII edycji Bydgoskich Targów Pracy w BCTW

10 października 2023r. w Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym przy ul. Gdańskiej 187 odbyła się VIII edycja Targów Pracy. Wraz z uczestnikami edycji 76 i 78 odwiedziliśmy targi, aby poznać pracodawców z regionu otwartych na zatrudnienie nowych pracowników. Nasza wizyta była okazją do zdobycia wiedzy na temat rynku pracy. Poznaliśmy potrzeby pracodawców: stanowiska na jakie rekrutują, oczekiwania względem kandydatów, poszukiwane kompetencje i umiejętności. Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej poprzez program reintegracji społeczno-zawodowej przede wszystkim uzyskują wsparcie w zdobyciu pracy poprzez staż zawodowy w zakładzie adaptacyjno - szkoleniowym, który – przy prawidłowej praktyce - zwykle kończy się zdobyciem pracy. Najważniejsze jednak jest również pozyskanie nowej wiedzy, kompetencji i umiejętności, w tym między innymi umiejętności samodzielnego poruszania się na otwartym rynku pracy. Targi pracy były do tego doskonałą okazją.

Anna Drzewiecka
Doradca zawodowy CIS


więcej »

Tak jak co roku działamy! Sprzątanie świata.

Trzeci weekend września na całym świecie to idealna okazja by oddać zasłużony hołd naszej planecie - Ziemi.

Obchody Dnia Sprzątania Świata to już tradycja w Centrum Integracji Społecznej.

W związku z tym z ogromną chęcią włączyliśmy się do akcji ! Czysta Bydgoszcz wyposażyła nas w rękawice i worki, które poszły w ruch. Uczestnicy dzielnie i z zaangażowaniem posprzątali okolice ulic: Smoleńskiej, Budowlanej, pieszą ścieżkę do ulicy Toruńskiej, odcinek ulicy Toruńskiej do Powiatowego Urzędu Pracy, Kieleckiej, Chęcińskiej, Miechowskiej jak i Pińczowskiej na tym terenie działania zostały przeprowadzone 15 września.

Akcja trwała jednak dwa dni, dlatego też 19 września ruszyliśmy w głąb dzielnicy Zimne Wody dalej w stronę ulicy Smoleńskiej jednak już za torami w stronę ogródków działkowych tam wysprzątaliśmy graniczące z ulicą tereny zielone następnie ulicę Sadową, tereny nieopodal rodzinnych ogródków działkowych „Na Skarpie” i „Nadzieja”, wracając do Centrum sumiennie przeczesywaliśmy najbliższe nam ulice by najbliższa okolica CIS była..po prostu czystsza, by nie walały się wszędzie śmieci. Współpraca zaowocowała nie tylko w Dobry Czyn dla naszej planety, ale również w zaciśnięcie relacji między uczestnikami. Był uśmiech, była życzliwość, była współpraca...”ty trzymaj ja ładuje do worka.!” :)

Podczas zbierania pozostawionych śmieci udało się nam także odnaleźć telefon komórkowy i zrobić dobry uczynek dla jego właściciela. Takim postępowaniem pokazujemy innym, że pomagać zawsze warto – nie dla nagrody lecz dla uśmiechu drugiej osoby.

Pamiętajmy również, że pomagać naturze możemy zawsze, a nie tyko od święta. Wszelkie starania jakie wkładamy by oczyścić tereny z odpadów robimy tak naprawdę dla nas samych. Człowiek każdego dnia przyczynia się do powstawania toksycznych odpadów, zanieczyszczania powietrza. zmian klimatycznych dlatego warto co jakiś czas poświęcić choć chwilę naturze, przyrodzie, najbliższemu otoczeniu. Zbierając śmieci dajemy przykład innym osobom przyglądającym się naszym działaniom jak i sami pogłębiamy naszą świadomość jak wielki problem dla społeczeństwa stanowi poprawna segregacja jak i utylizacja odpadów, śmieci. W końcu wszyscy chcemy cieszyć się pięknem natury, a dzięki zaangażowaniu naszych uczestników i pracowników Centrum od dzisiaj już możemy swobodnie spacerować w okolicach CIS i cieszyć się czystą przyrodą, czystą okolicą.

Do zobaczenia na następnej akcji !

Z pozdrowieniami dla wszystkich Sprzątaczy Świata
CISowy Ekolog – Rafał Ligierski


więcej »

Perły Dyplomacji w mieście nad Brdą

Poszukiwacze miejsc wyjątkowych na skalę Polski, Europy a nawet całego świata mają w Bydgoszczy nie lada gratkę. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to jedyna tego typu placówka zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów związanych z dziejami polskiej dyplomacji i emigracji. „Miejsce, utkane ze wspomnień, pamiątek przekazane przez osoby, które los rzucił daleko poza granice kraju, z dala od domu, rodziny, Ojczyzny” – czytamy na stronie muzeum. To historia dyplomacji, służby zagranicznej i losów żołnierzy polskich w europie pochłoniętej II światową wojną.

Muzeum dzisiaj posiada w swych zbiorach wiele bezcennych dokumentów i zabytków ale podwaliny kolekcji stanowi dar Rodziny Poznańskich, przekazany przez Wandę z Dmowskich Poznańską - żonę ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie - dra Karola Poznańskiego. Wśród przekazanych artefaktów znalazły się cenne archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, a także dzieła sztuki, pamiątki rodzinne oraz meble. Muzeum ciągle wzbogaca swoje zbiory stając się niezwykle ciekawym miejscem. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW to niezwykła perełka w mieście nad Brdą, które zaprasza nas na „niezapomnianą podróż do świata ukrytego między wersami codzienności”.

Nasza podróż tego dnia prowadziła jeszcze dalej. Przez Park Witosa wybudowanego na miejscu największego cmentarza miejskiego w okresie międzywojennym, oraz przez Park Kazimierza Wielkiego niegdyś ogród zakonu Klarysek, wprost do jednej z najstarszych i najlepszych lodziarni w mieście. :) Na koniec nowo wyremontowana Miejska Hala Targowa, dawniej miejsce fosy zamkowej, następnie fary ewangelickiej a od 1906 roku hali targowej. Przez długie lata administrowana przez Dyrekcję Rzeźni Miejskiej jako centralny punkt sprzedaży detalicznej mięsa i ryb. Dzisiaj pełni funkcję gastronomiczną promowaną jako jedyny „Food Hall” w Bydgoszczy. Godne miejsce na zakończenie naszej historycznej podróży.


więcej »